°C 18

Nastavak priče o Čičkovim nekretninama: Načelnik Rugvice živi u kući koju nije legalizirao, a pomoćne objekte nije prijavio!

05.10.2020.

Maja Peranić

Nakon što je prošli tjedan u medije izašla priča o mogućem sukobu interesa u kojem se našao načelnik Rugvice, predsjednik Županijske skupštine i saborski zastupnik Mato Čičak, kada je prenamijenio svoja poljoprivredna zemljišta u građevinska, mediji danas otkrivaju kako Čičak živi u kući koju nije legalizirao, što je i sam priznao.

Telegram.hr doznaje kako kuća u kojoj Mato Čičak trenutačno živi nije legalna, što je načelnik Rugvice novinarima i sam potvrdio. Tu nekretninu kupio je 2017. i još uvijek je nije legalizirao, iako je zakonski rok za to bio 30. lipnja 2018. godine. Štoviše, u rujnu ove godine, 17 dana prije nego je postao zastupnik u Saboru, zbog toga mu je stigla i kazna, piše Telegram.

Uz to, prema Geoportalu Državne geodetske uprave i Informacijskom sustavu prostornog uređenja (ISPU), vidljivo je da Čičak u katastar, uz kuću, nije upisao niti druga dva objekta koja se nalaze na susjednoj parceli, zbog čega je u još jednom potencijalnom prekršaju jer se sve promjene na čestici moraju javiti u nadležni katastarski ured najkasnije 90 dana od promjena.

Doznaje se kako je Mato Čičak kupio kuću i parcelu 2017. godine te njihovu vrijednost u roku od tri godine s  187.500 kuna podigao na milijun kuna. Bez da je objekt legalizirao.

-Kako je dozvola izdana na prizemlje i kat, prvo vrijeme sam planirao nastaviti s gradnjom kata. Kada sam odustao od te ideje pokrenuo sam postupak legalizacije postojećeg stanja. Sva davanja, komunalni i vodni doprinos plaćeni su za objekt za koji je ishođena dozvola, znači na obujam građevine koja ima prizemlje i kat, dok je za postojeće stanje izdano Rješenje o izvedenom stanju – legalizacija, nakon čije pravomoćnosti se može upisati i ucrtati građevina- kazao je Čičak za Telegram.

Kako bi dokazao svoje tvrdnje, Mato Čičak je priložio i Rješenje o uvjetima građenja izdano od Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša u ispostavi Dugo Selo koji je izdan 26. ožujka 2009. na bivšeg vlasnika, a iz kojeg je vidljivo da je plaćen komunalni i vodni doprinos, te Rješenje o obračunu naknade za zadržavanju nezakonito izgrađene zgrade u prostoru koje mu je izdano 1. rujna ove godine. No riječ je tek o kazni u kojoj stoji kako je Čičak zbog nelegalne kuće dužan platiti kaznu od 3.889 kuna u roku od 30 dana, piše Telegram.

Uz to Čičak je uz objekt izgradio i dodatne objekte koje je trebao prijaviti, niti to nije učinio.

-Radi se o montažnom boksu za pse i pomoćnoj građevini do 50 četvornih metara koja ima jednu etažu, a za koju prema čl. 4. Pravilniku o jednostavnim i drugim građevinama i radovima nije potrebna građevinska dozvola. Za montažni objekt, boks, nije potreban upis u katastar, dok će za pomoćnu građevinu upis u katastar biti moguć nakon upisa glavne građevine, odnosno obiteljske kuće, te spajanja dviju čestica-tvrdi načelnik i saborski zastupnik Čičak.

Međutim isti članak tog pravilnika na koji se poziva kaže i kako se pomoćna građevina ne može izgraditi na čestici koja nije građevinska te na kojoj nema glavnog objekta što je upravo slučaj s česticom u pitanju. Inače, prema Zakonu o državnoj izmjeri i katastru nekretnina građani su dužni prijaviti svaku promjenu koja utječe na katastarske knjige, i to u roku od 90 dana otkako su se dogodile, a za neprijavljivanje je propisana kazna od 3000 do 6000 kuna.

Prema svemu što je Telegram istražio ispada da je načelnik Čičak u ožujku 2017. kupio dvije parcele za 187.000 kuna te ubrzo nakon toga zatražio prenamjenu jedne od njih u građevinsko zemljište te tako podigao njenu vrijednost.

U međuvremenu je naknadnim ulaganjima u nelegalnu i nedovršenu kuću na prvoj parceli, a za koju nije na vrijeme predao zahtjev za legalizaciju, njenu vrijednost podigao na milijun kuna u manje od tri godine. Uz to je, prema svemu sudeći, na drugoj parceli bespravno sagradio i drugi objekt.

Telegram se obratio Državnoj geodetskoj upravi (DGU) i Državnom inspektoratu. Iz Državne geodetske uprave odgovorili su nam kako će u postupku provedbe nadzora preispitati naše navode te će ovisno o utvrđenom postupiti u skladu s odredbama Prekršajnog zakona. Iz Državnog inspektorata su nam pak odgovorili kako je prijava uvrštena u plan rada građevinske inspekcije te će nas o utvrđenom činjeničnom stanju izvijestiti po obavljenom inspekcijskom nadzoru.