°C 0

Udruga Suncokret: Nakon 24 godine brige o osobama s invaliditetom zaslužuju adekvatan prostor za rad

02.02.2021.

Maja Peranić

Udruga Suncokret koja u Velikoj Gorici okuplja osobe s invaliditetom kojima kroz brojne hvalevrijedne projekte pomaže kako bi ih na što više načina uključila u zajednicu, proslavila je ovih dana svoj 24. rođendan. Udruga je osnovana 29. siječnja 1997. godine inicijativom 30-ak roditelja i staratelja osoba s invaliditetom. Za njih je kroz sve te godine u gradu puno učinjeno, no brojne su stvari na kojima se još uvijek može raditi. Prvenstveno, Udruga Suncokret zaista zaslužuje da joj se što prije osigura adekvatan prostor za rad s njenim članovima.

Već više od 20 godina Udruga Suncokret pomaže osobama s invaliditetom u ostvarenju njihovih prava, uključivanju u zajednicu, a sve što ih vodi u tom plemenitom cilju jest želja za pomaganjem tim članovima našeg društva.

-Želimo našem gradu da osobe s invaliditetom budu punopravni članovi društva, a ne da su izolirani, na margini nego da sudjeluju u tom lokalnom životu i imaju svoje mjesto pod suncem i da se dobro osjećaju u toj našoj lokalnoj zajednici-kaže nam predsjednica udruge Jadranka Kosović.

Kroz udrugu je svih tih godina prošlo više od 500 ljudi, a ona danas broji 300 članova koji se redovno uključuju u aktivnosti i rad udruge. Već više od dva desetljeća Udruga Suncokret za njih organizira brojna korisna savjetovanja, kako za osobe s invaliditetom tako i za njihove roditelje i staratelje. Obilježavaju se Dani autizma, Dani osoba s cerebralnom paralizom, te radionice na kojima su se članovi mogli međusobno upoznati, družiti, izraziti svoju kreativnost.

-Na našim radionicama izrađujemo prigodne predmete povodom blagdana, pisanice, vjenčiće, lutkice... Također imali smo do nedavno i radionicu gline koja je bila jako posjećena no trenutno nam je voditeljica na porodiljnom, a i zbog epidemiološke situacije radionice je u posljednje vrijeme bilo teže organizirati-kaže gospođa Jadranka.



Unatoč koroni pokrenuli nove projekte

Posljednjih gotovo godinu dana, Udruga je svoje aktivnosti morala prilagoditi epidemiološkoj situaciji, stoga su aktivnosti koje se inače održavaju u samoj udruzi svedene na minimum.

-Naši članovi svi spadaju u visokorizičnu skupinu ljudi i jako je teško organizirati aktivnosti za njih i zato su jako nesretni što ne mogu dolaziti u udrugu. Cijela epidemija im je jako teško pala. Bili smo zatvoreni, pridržavamo se strogo epidemioloških naputaka. Morali smo prekinuti sva druženja, rad udruge je sveden na najmanji obim. Članovi su dolazili isključivo prema najavi. Jako smo se i administrativno morali tome prilagoditi-ispričala nam je predsjednica Udruge.

No unatoč tome, upravo su posljednje godine pokrenuti brojni novi projekti kao što je Klub Aktiv koji za cilj ima prevenciju institucionalizacije osoba s invaliditetom, unaprjeđenje i proširenje socijalnih usluga, a program je to koji sufinancira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji socijalne politike. Također među novim projektima je i jednogodišnji program Virtualni savjetnik koji je vezan za vršnjačka nasilja te nasilja nad maloljetnicima putem interneta, a trebala bi uskoro izaći i slikovnica koja će uputiti roditelje na probleme u virtualnom svijetu.

Potrebni su im novi prostori za rad

Iako aktivna već 24 godine Udruga Suncokret i dalje djeluje u podrumskim prostorijama na adresi Cvjetno Naselje 10. Adekvatniji prostor za provođenje njihovih aktivnosti bio bi im stoga od velike pomoći, no u tom smjeru, na žalost još uvijek nema pomaka.



-Prostor se pogotovo u ovom vremenu pandemije posebno pokazao neadekvatnim. Mi smo zatvoreni u takoreći bunkeru, podrumskoj prostoriji koju je nemoguće provjetriti. To je veliki problem. Svakog zapisujemo, mjerimo temperaturu, zaštitne maske, gledamo na sve, ali ako ne možemo provjetriti to je strašno. Svake godine postavimo jedno te isto pitanje, kad ćemo dobiti novi prostor, ali ništa se ne pomiče. Prošle godine je potpisan ugovor na četiri sljedeće godine, znači još uvijek smo tu. A odgovor je da trenutno za nas nema rješenja-kazala je predsjednica Kosović.

Ustanova za zbrinjavanje roditelja osoba s invaliditetom treba Velikoj Gorici

Uz nove prostore, naglašava predsjednica, najveća želja Udruge Suncokret je da Velika Gorica dobije dom za smještaj starih i nemoćnih i njihove djece s invaliditetom.

-Govorimo o populaciji osoba s invaliditetom 60+ godina, te roditeljima starije životne dobi od 70+ i 80+ godina. Iako je to još uvijek samo naša želja smatramo da je to definitivno čak i potreba. Jer se veliki problem događa s osobama s invaliditetom koje se izdvoje iz obitelji kada one više ne mogu voditi brigu o njima. Radi se naravno o starim ljudima, i tu dolazi do momenta kad oni odlaze u udomiteljsku obitelj. To je dobra stvar, no oni trebaju ostati u lokalnoj zajednici. Naučeni su na svoju lokalnu zajednicu gdje se svakodnevno kreću. Kad ih se premjesti u neku drugu zajednicu dolazi do problema. Zato smatram da bi i zakon u budućnosti trebao odraditi svoje i shvatiti da nije izdvojiti ih od obitelji rješenje, nego zbrinuti ih kako im je potrebno, odnosno da lokalna zajednica mora imati razumijevanja za njihove potrebe i u starijoj životnoj dobi-objasnila je gospođa Jadranka.



Oni traže svoje mjesto pod suncem

Ta ideja potekla je od osnivačice Udruge Suncokret gospođe Mire Todorić, s kojom se Udruga na žalost nedavno oprostila. Gospođa Mira preminula je u listopadu prošle godine, ali sjećanje na nju i njezine ideje o ciljevima za osobe s invaliditetom u našem gradu Udruga Suncokret će uvijek pamtiti i na tim temeljima nastaviti svoj rad.

-Mira je jako puno sa mnom razgovarala. Njezina misija je bila da te osobe imaju svoje mjesto pod suncem, da su prihvaćene u svojoj lokalnoj zajednici, da se lokalna zajednica treba senzibilizirati za takve osobe. Pa radimo na tome da se njima poboljša kvaliteta života. Od toga da trebaju biti zvučni semafori, rampe spuštene, rinzoli, da nema arhitektonskih barijera, da se radi na tome da se javne ustanove i trgovinama ukaže da trebaju napraviti pristup osobama s invaliditetom i da oni ne moraju biti ovisni o drugima već da postoji mogućnost samostalnog stanovanja i opće prihvaćenosti u lokalnoj zajednici. Ali isto tako da na njih trebamo gledati s jednom vedrinom i da ih ne treba stigmatizirati već da se oni okreću suncu kao naši suncokretići-zaključila je predsjednica Udruge Suncokret Jadranka Kosović.