°C 25

Preminuo prečasni Ivan Frkonja, dekan Zaprešićkog dekanata

30.01.2024.

Ivana Ćurić

Svećenik Zagrebačke nadbiskupije preč. Ivan Frkonja preminuo je nakon kratke i teške bolesti u utorak 30. siječnja 2024. u Specijalnoj bolnici za plućne bolesti u Zagrebu u 55. godini života i 30. godini svećeništva, izvijestila je Zagrebačka nadbiskupija.

Preč. Ivan Frkonja rođen je 29. listopada 1969. u Zagrebu, od oca Milana i majke Štefice rođ. Šeperić. Kršten je 9. studenoga 1969. u Župi Presvetog Srca Isusova u Zagrebu – KBC Sestre milosrdnice, dok je sakrament potvrde primio 27. svibnja 1984. u Župi sv. Ane u Svetoj Jani.

Osnovnu školu pohađao je u Jastrebarskom od 1976. do 1984. godine. Nakon završene osnovne škole ulazi 1984. u Dječačko sjemenište u Zagrebu na Šalati gdje je pohađao Interdijecezansku srednju školu za spremanje svećenika (klasičnu gimnaziju) u kojoj je 23. lipnja 1988. maturirao. U jesen iste godine primljen je u Nadbiskupsko bogoslovno sjemenište u Zagrebu kao svećenički kandidat (bogoslov) Zagrebačke nadbiskupije te je akademske godine 1988./1989. upisao filozofsko-teološki studij na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, na kojem je diplomirao 1993. godine.

Zaređen je za đakona u zagrebačkoj katedrali 10. listopada 1993., a za svećenika Zagrebačke nadbiskupije 26. lipnja 1994. zaredio ga je zagrebački nadbiskup kardinal Franjo Kuharić. Mladu misu slavio je 17. srpnja 1994. u svojoj zavičajnoj Župi sv. Ane u Svetoj Jani.

Svoje svećeničko služenje započeo je 28. kolovoza 1994. kao župni vikar u Župi Uzvišenja Sv. Križa u Svetom Križu Začretju gdje je ostao dvije godine, do 18. kolovoza 1996. Potom je službu župnog vikara obnašao godinu dana, od 25. kolovoza 1996. do 17. kolovoza 1997. u Župi Uznesenja BDM u Novoj Bukovici te tri godine, od 24. kolovoza 1997. do 25. kolovoza 2000., u Župi sv. Petra Apostola u Zaprešiću.

Nakon toga imenovan je upraviteljem Župe sv. Marije Magdalene u Selima kod Siska, gdje je službovao četiri godine, od kolovoza 2000. do kolovoza 2004. Ujedno mu je od 1. srpnja 2001. do kolovoza 2004. bila povjerena služba bilježnika Sisačkog dekanata. U ljeto 2004. premješten je ponovno u Zaprešić gdje je imenovan upraviteljem Župe sv. Petra Apostola, s time da mu je osobito bila povjerena zadaća dovršetka izgradnje nove (župne) crkve sv. Ivana Krstitelja s pastoralnim centrom.

Uz župničku službu u Zaprešiću obnašao je i službu dekana Zaprešićkog dekanata u tri uzastopna mandata, od 1. siječnja 2010. do svoje smrti. Također je od 30. srpnja 2010. bio član Povjerenstva Zagrebačke nadbiskupije za župnu katehezu. Bio je član Druge sinode Zagrebačke nadbiskupije (2016. – 2022.). Uz navedeno od 1. prosinca 2019. bio je član Ekonomskog vijeća Zagrebačke nadbiskupije.

Oproštajna sveta misa i ispraćaj iz Zaprešića bit će u crkvi svetog Ivana Krstitelja u srijedu, 31. siječnja u 18 sati.

Ukop će početi sprovodnom svetom misom u Svetoj Jani, 1. veljače, u 14:00 sati.

 

(izvor:Zagrebačka nadbiskupija)