°C -1

MOST o gorućim temama u Velikoj Gorici

24.09.2020.

Ivana Ćurić

Transparentnost gradskih računa, odgovori na upit što će biti sa ZET-om, kada će se sastati Gradsko vijeće Grada Velike Gorice, revizija poslovanja Elektro-centra Petek, tko će biti direktor VG Vodoopskrbe, koliki će biti penali za kašnjenje plaćanja u projektu Aglomeracije- neke su od tema koje su vijećnici goričkog MOST-a istaknuli na jutrošnjoj konferenciji za novinare.

Damir Slojšek, predsjednik goričkog MOST-a, na samom početku istaknuo je kako su se o aktualnoj aferi oglasili svi osim vladajuće stranke i Stranke rada i solidarnosti BM365. Još jednom je podsjetio kako ugovor sa ZET-om Gorici ističe ovih dana, a građani, ni gradski vijećnici,nemaju informaciju što će biti dalje.

- Ono što mi tražimo je uvid u ugovor. Po ugovoru koji je bio s gradonačelnikom mogao je znači ukinuti noćnu liniju. Mi taj ugovor kao gradski vijećnici nismo nikada vidjeli niti smo do njega mogli doći. Ako se i potpiše ugovor svakako ga želimo na uvid da vidimo što se događa. Nije to bezazlena stvar. Nama građani i školarci putuju u Zagreb i to je nešto što je jako bitno-naglasio je Slojšek.

Nezavisni vijećnik i član kluba MOST-a u gradskom vijeću Alan Šembera osvrnuo se na projekt Aglomeracije i temu goričkog HDZ-a koji se još nije očitovao usred cijele afere "Elektro centar Petek".

-Sve što imamo iz Grada je izjava koju je mogao napraviti bilo tko, a to je da su dogradonačelnici zajedno se nešto dogovorili da Grad normalno funkcionira. Nema ni slike ni tona. Znači, mi pojma nemamo jesu li oni zajedno sjeli ili nisu sjeli. Sve to samo još više dolijeva ulje na vatru o onome što se već zna o sukobu u velikogoričkom HDZ-u i po svemu sudeći taj sukob zapravo je i izvor cijele ove afere koja se sada proširila na cijelu Hrvatsku. Prema onome što se vidi u medijima, centar ove afere je gospodin Petek koji je "kućni majstor" u Velikoj Gorici. Najveći broj projekta koje je on imao jesu u Velikoj Gorici i to se već vuče godinama, tako da njegovo stavljanje zapravo pod provjere i istrage je po svemu sudeći zapravo samo ogledalo onoga što se događa u velikogoričkom HDZ-u i da se ovdje dovedu stvari na čisto-kazao je Šembera.

Potom je istaknuo problem koji nastaje usred najvećeg gradskog projekta, projekta Aglomeracije, jer zbog nastale situacije Grad ne može ispunjavati svoje obveze dok se ne izabere novi direktor VG Vodoopskrbe, a potom i čovjek u istoj firmi koji će voditi ovaj EU projekt.

- Bez direktora Vodoopskrbe i bez čovjeka koji vodi EU Fondove, a koji su obadvoje u pritvoru, Grad Velika Gorica ne može ispunjavati svoje obaveze u projektu i ne može plaćati situacije koje dolaze na naplatu. To sada otvara novi problem, a to je da je sada startalo plaćanje kamata na neplaćene račune Grada Velike Gorice u projektu aglomeracije. Dakle, troškovi se sada još više povećavaju-kazao je Šembera ponovivši kako očekuju na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća izvješće o tome što se događa u projektu i formiranje Povjerenstva, Nadzornog odbora ili stručnog tijela koje će "dalje moći taj ogroman projekt koordinirati i kontrolirati".



Na kraju se oglasio i županijski vijećnik MOST-a Ivan Bekavac koji je ovim putem poručio javnosti kako izostaje suradnja i odgovornosti županijskih tijela uprave s upravom Grada Velike Gorice te da bi ta tijela trebala biti bolje premrežena posebno u pitanju obrazovanja i zdravstva, ali digitalne i prometne infrastrukture kao neophodnih odrednica razvitka našeg kraja. 

-Svi smo mi građani, imamo zdravstvene potrebe i povremeno odlazimo u naš županijski Dom zdravlja. Međutim taj Dom zdravlja više izgleda kao muzej negoli suvremena zdravstvena ustanova 21. stoljeća. Županija koja ne ulaže dovoljno u lokalne zdravstvene ustanove ne može očekivati zdravo stanovništvo koje je u stanju doprinijeti gospodarskom razvitku našeg grada i županije-kazao je županijski vijećnik.

-Također, uzimajući u obzir kako Gorica ima pet srednjih škola koje su u nadležnosti Županije, kako Gorica može ostvariti znatno veći gospodarski napredak kad bi se obrazovanje odredilo kao prioritet i kada bi naša djeca pohađala osmišljene programe koji su u konačnici potrebni našem gospodarskom razvitku Gorice i Turopolja, kada bi postojao interes u Županiji i komunikacija između gradskih i županijskih struktura upravljanja obrazovanjem tada bi se mogla artikulirati jasna potreba građana Velike Gorice što se nažalost također ne događa. Stoga mi imamo određene razrede nepopunjene, nedostatak interesa ili pak nedostatak kapaciteta za zanimanja koja su nam u gradu potrebna. Sve navedeno govori o nedostatku prije svega toliko potrebne komunikacije između gradskim i županijskih upravnim tijela, o nedostatku toliko potrebne strukturirane umreženosti koje mi svi skupa kao građani i plaćamo iz prireza i poreza-rekao je Bekavac poručivši da 70 000 stanovnika gradskog područja treba biti prioritete županijskoj upravi prilikom pripreme, osmišljavanja i provedbe širokopojasne infrastrukture. 

-Ja ću se slikovito izraziti, mi smo 13. prase u županiji, mi smo na repu zbivanja. Niti osjećamo niti vidimo išta oko razvitka spomenute digitalne infrastrukture što je potpuno neprihvatljivo i što je neophodno promijeniti-poručio je Bekavac.