"Livada iz sna": Zelina i Jaska dobile hotele za kukce
25.10.2021.
U sklopu Eko-bio programa "Livada iz sna" koji je Kreativni studio Zvrk u suradnji s jaskanskim Ogrankom Matice hrvatske i Kazalištem Škrabe počeo provoditi ovoga proljeća, proteklog tjedna održane su uspjele akcije u Jastrebarskom i Svetom Ivanu Zelini.
Pod stručnim vodstvom Silvije Kolar-Fodor, predsjednice udruge Biovrt – u skladu s prirodom, vodeće stručnjakinje za biovrtlarstvo u Hrvatskoj i šire, pored dvije škole u Zagrebačkoj županiji zahvaljujući Zvrku postavljeni su hoteli za korisne kukce, uz koje je posađeno bobičasto voće, cvijeće i ljekovito bilje.
U utorak je akcija održana u Svetom Ivanu Zelini pored Srednje škole Dragutina Stražimira, uz pomoć mladih agrotehničara i njihovih profesora, nastavnika stručnih predmeta poljodjelstva Martine Madžarac, Andreje Regvat i Ivana Bradarića.
Kraj Osnovne škole "Ljubo Babić" u Jastrebarskom akcija je održana u četvrtak, a u njoj su sudjelovali učenici od 5. do 8. razreda: Mladi tehničari koje vodi Ivan Sirovica, Mali knjižničari predvođeni knjižničarkom Sandrom Marković Čukoić, Likovna grupa i prof. Ivana Strmečki Vučina, ekipa Školskog vrta koju vode Kaja Blažević i Matea Hofer, Eko skupina predvođena učiteljicom Anom Topolnjak te glumice i glumci Kazališta Škrabe.
Više od 70 posto populacije kukaca proteklih je godina izumrlo, a korisni kukci izuzetno su bitni za naš opstanak i oprašivanje hrane koju jedemo. Zbog toga je postavljanje hotela za kukce važno.
-Zbog moderne gradnje kuća i zgrada kukci više nemaju slamnate i drvene krovove u kojima mogu živjeti, a jako im šteti i poljoprivreda koja koristi otrove za špricanje usjeva. Zbog toga, ako želimo preživjeti, moramo kukcima pomoći, osiguravajući im nastambe u kojima će moći izleći svoja jajašca. Naši hoteli za kukce prvenstveno su namijenjeni solitarnim pčelama koje ne žive u košnicama, a glavni su oprašivači hrane te bubamarama koje se hrane lisnim ušima- objasnila je Silvija Kolar-Fodor, predsjednica udruge Biovrt.
Mladi Zelinčani i Jaskanci uz novopostavljene hotele za kukce posadili su borovnice, maline, ribizle, jagode te drugo bobičasto voće, a sve to moći će se degustirati već krajem ove školske godine. Uz hotele je posađeno cvijeće i ljekovito bilje koje će također privući korisne kukce, a oni će pritom oprašiti i obližnje voćnjake.
Hotele za kukce izradili su učenici 3. razreda – smjer stolari iz Srednje škole Dragutina Stražimira u Svetom Ivanu Zelini uz pomoć svojih nastavnika Branimira Horvata i Danijela Burine. Tehničku podršku programu "Livada iz sna" dalo je Pučko otvoreno učilište Zelina na čelu s ravnateljicom Vesnom Bičak Dananić i majstorom bez premca Marijanom Fanjkom.
Silvija Kolar-Fodor nije krila zadovoljstvo uspjehom održanih radionica i velikim trudom i interesom djece i mladih koji su u njima sudjelovali.
-Ovakvim programima stvaramo trajne edukativne sadržaje u školama koji će dugi niz godina i za više generacija biti tu da uče o očuvanju bioraznolikosti. Veliko hvala Kreativnom studiju Zvrk na pozivu i povjerenju u moj rad, veliko mi je zadovoljstvo i radost raditi ovakve radionice – rekla je Kolar-Fodor.
Za sve koji su sudjelovali u akcijama udruga Biovrt – u skladu s prirodom osigurala je poklone – vrećice sjemena cvijeća za privlačenje korisnih kukaca i brošuru "Očuvajmo biorazzznolikost".
Iz Zvrka su akciju vodile Klementina Škrabe i Marija Špikić, a posebne zahvale za uspješno provedene akcije predsjednica Kreativnog studija Zvrk Klementina Škrabe upućuje ravnateljicama škola Martini Zerec (Zelina) i Sanji Sertić (Jastrebarsko) te profesoricama Martini Madžarac i Ivani Strmečki Vučina koje su se izuzetno založile kako bi se sve odvijalo na najbolji mogući način. Održavanje programa pomogla je Zagrebačka županija. Svi dosad uključeni u program, na čelu s djecom i mladima koji su sudjelovali u akcijama postavljanja hotela i sadnje bilja, puni su ideja što bi se sljedeće moglo napraviti kako bismo očuvali prirodu oko nas, biljke, kukce i ostale životinje pa smo sigurni da je pred programom "Livada iz sna" svijetla budućnost.