Kazalište im je u duši, srcu i u krvi: Buševec proslavio 100 godina od prve pučke predstave na daskama koje život znače
28.11.2023.
U mjesecu kad se slavi kazalište, diljem zemlje održava manifestacija Noć kazališta, malo velikogoričko naselje Buševec proslavilo je i svoj veliki kazališni jubilej. Kazalište je to koje je kroz sto godina svoga djelovanja iznjedrilo mnoga imena domaće i svjetske glumačke scene. Zvonimir Črnko, Vanda Winter, Filip Detelić, Ana Katulić, braća Sven i Rene Medvešek – sve ih je srce vezalo za malu buševečku pozornicu koja je ovih dana svečano proslavila svoj 100. rođendan.
-Mi jesmo prolazni, ali ova pozornica je tu stalno. Ako netko zna što se tu u Buševcu događa to je onda ta pozornica. A bez vas, publike nema smisla raditi predstave i zahvaljujem vam na dugogodišnjoj vjernosti i podršci – istaknuo je Nenad Rožić predsjednik Ogranka Seljačke Sloge Buševec na sinoćnjoj svečanoj završnici obilježavanja 100. obljetnice prve pučke predstave u Buševcu.
Vizionari koji su stvorili teatar
Bila je to prilika da se podsjeti kako su u jednom malom selu koje je tih davnih godina bilo „u blatu do koljena” mještani pokrenuli pučko kazalište. Bili su to vizionari onog doba, ali uspjeli su kazališnu umjetnosti u Buševcu održati punih 100 godina. Čini to ovo naselje jednim od rijetkih u Hrvatskoj s tako dugom tradicijom kazališnog amaterizma.
-Sve je počelo na Štefanje, 26. prosinca 1923. godine kad su članovi Seljačke sloge u pauzi između plesova izveli kratke skečeve „Car i svinjar” te „Seljak i gospodin”. Odjek predstave bio je neočekivano velik pa je Seljačka sloga nastavila prikazivanje predstava s raznim temama. Toliko je bilo ljudi da su kola nagurali uz zgradu, popeli se gore i kroz prozor gledali predstave - ispričao je Rožić.
U 100 godina 150 predstava
Svake godine Pučko kazalište priredilo je nekoliko dramskih premijera, a 1939. godine njih čak 7 među kojima su bila čak dva djela poznatog dramatičara Molliera. Nakon što je 50-ih godina izgrađen društveni dom pružilo se više mogućnosti za bavljenje kazalištem. U režiji, glumi, pisanju dramskih tekstova kroz godine su se okušali brojni Buševčani, ali im je pomoć pružala i struka. Od 1960-ih godina dramska sekcija biva pozivana na republičke smotre i festivale gdje osvaja brojna priznanja i nagrade.
-Prvi puta su 1968. godine bili pozvani na republičko takmičenje s predstavom „Diogeneš” Tituša Brezovačkog i vratili se s pohvalom za režiju i dvije glumačke nagrade. Od tada je ansambl nastupao 9 puta na raznim festivalima, dobio brojne nagrade, a najveći uspjeh ostvario 1969. godine s dramom Slavka Kolara „Svoga tela gospodar”. U Korčuli na republičkom festivalu proglašena je najboljom i zajedno sa Studentskim kazalištem iz Zagreba predstavljala Hrvatsku na smotri kazališnih amatera Jugoslavije. Među 15 amaterskih kazališta iz cijelog područja bivše države, koja su ondje nastupila, predstava je bila zapažena i nagrađena – istaknuo je Rožić.
U 100 godina rada izvedeno je oko 150 manjih i većih dramskih djela s 1300 prikazivanja u kojima je sudjelovalo najmanje 1000 izvođača svih starosnih dobi. Najizvođenija predstava koju je ansambl izveo čak 30 puta jest „Breza”.
-Imali smo uspona i padova, no prevladavala je visoka razina kazališnog amaterizma postignuta radom režisera, glumaca, dramaturga – kazao je predsjednik Ogranka.
Buševec je centar kazališnog amaterizma
OSS Buševec koji kulturnu baštinu svoga naselja njeguje i čuva te prenosi mlađim naraštajima, organizirao je četverodnevno obilježavanje ove važne obljetnice – 100 godina od izvedene prve pučke predstave u Buševcu. U četiri dana ondje su se održale predstave za sve generacije, otvorena je i izložba fotografija, plakata i kostima koja je posjetitelje provela kroz povijest pučkog kazališta, a to je učinio i istoimeni film koji su mogli pogledati prošli petak. Završna svečanost održana je u nedjelju, 26. studenog, kada su pozornicom zavladali glumci Rene i Sven Medvešek te Ana Katulić s ulomcima iz predstava, dok su braća Medvešek publici prikazali prvi igrokaz koji je prikazan u Buševcu te davne 1923. godine: „Car i svinjar” i do suza nasmijali publiku.
Buševački pjesnik Stjepan Detelić posvetio je pjesmu kazališnoj umjetnosti u Buševcu, a na posljetku publika i svi uzvanici mogli su uživati u novoj hit predstavi dramske sekcije OSS-a Buševec „Prodani dedek”.
Sve što se proteklih 100 godina događalo na kazališnim daskama ovog malog velikogoričkog naselja, koje ljubav prema teatru, glumi, dramskom tekstu i domaćoj kajkavskoj riječi nastavlja njegovati, smjestilo je dramsku sekciju OSS-a Buševec u sam vrh kazališnog amaterizma u Hrvatskoj. Sam Buševec pokazao se pak rasadnikom glumačkih talenata koji su cijelu priču o pozornici s koje su potekli podigli na profesionalnu razinu.
(Proizvedeno u suradnji sa Zagrebačkom županijom)