°C 25

Jurjevski krijes obasjao Samobor

24.04.2017.

majai

Od ranog jutra u subotu, 22. travnja, pod budnim okom iskusnog vatrogasca Damira Domina na Vugrinščaku se u zrak dizao drveni brijeg, kojemu je sudbina odredila da navečer, kad padne mrak, izgori i svojim plamenom donese svjetlo i pokrene život nakon duge zime. Tako je i šestu godinu zaredom paljenjem krijesa u Samoboru obilježeno Jurjevo.

Samoborski jurjevski krijes organizira Udruga Oživljena povijest Samobor, u suradnji s Gradom Samoborom, Dobrovoljnim vatrogasnim društvom Samobor i Gradskom četvrti Gornji kraj – Hamor, s ciljem oživljavanja ove lijepe tradicije samoborskoga kraja.

Lijepa subotnja večer privukla je i ove godine na Vugrinščak brojne Samoborce i njihove goste, koji su uz toplinu vatre i program žonglerske Udruge Razbibriga, pratećih bubnjara, karatista i prigodne glazbe, čekali da na žaru krijesa ispeku meso i druge delicije koje su pripremili i ponijeli sa sobom.

Jurjevski je krijes zapaljen i na Dubravi Samoborskoj.

(Grad Samobor)