°C 6

Velika Gorica i Veliki rat

13.11.2018.

Redakcija

"Velika Gorica i Veliki rat", naziv je izložbe koja će u povodu stote obljetnice od završetka Prvog svjetskog rata uskoro biti otvorena u Muzeju Turopolja, a bavi se odnosom ovog globalnog sukoba i Turopolja. Autor izložbe Josip Popovčić otkrio nam je što sve donosi sama izložba, ali i koje je zanimljivosti otkrilo dvogodišnje istraživanje u pripremi izložbe. Cijeli tekst razgovora pročitajte u VGdanas novinama koji izlazi u petak 16. studenoga.

Veliki rat ili "Rat koji će okončati sve ratove" prvotni su nazivi Prvog svjetskog rata u kojemu je od 1914. do 1918. godine stradalo 20 milijuna ljudi, a koji je promijenio sliku Europe kakvu danas poznajemo. Obilježavanju velike obljetnice pridružili su se brojni muzeji u Hrvatskoj, a među njima i Muzej Turopolja koji je odlučio istražiti povijest Velike Gorice za vrijeme ovog globalnog sukoba.

- Prvi svjetski rat je počeo 28. srpnja 1914. godine kada Austro-ugarska proglašava rat Srbiji i u Turopolju, kao i cijeloj Monarhiji, dolazi do mobilizacije. Vojska je bila tada podijeljena na domobranstvo, pod nadzorom ugarskog ministarstva domobranstva, i Carsku i kraljevsku zajedničku vojsku, pod nadzorom ministarstva rata. Turopoljci odlaze na razna bojišta, a najveća koncentracija je u domobranskim pukovnijama. Goričane se raspoređuje na 25. Zagrebačku domobransku pukovniju, 27. Sisačku domobransku i pučko-ustaška pukovniju i 53. Carsku i kraljevsku pukovniju. Na samome početku rata oni odlaze na ratište u Srbiju protiv Kraljevine Srbije - pojašnjava Popovčić kako je unutar tadašnjeg carstva mobilizirano 15% populacije.

Srbija je ubrzo pala pod austrijske ruke i srpska vojska biježi prema Grčkoj preko albanskih planina, a s njima sa sobom vodi i zarobljenike među kojima je i dio Turopoljaca. Oni koji nisu s njima uskoro će se naći na novim ratištima u Europi.

- Pukovnije s vojnicima iz našega kraja  potom odlaze na rusko bojište na područje Galicije odnosno današnje Ukrajine gdje su žestoke borbe i imamo mnogo poginulih i ranjenih. Nakon Oktobarske revolucije u kojoj Rusija izlazi iz Prvog svjetksog rata naši vojnici odlaze na talijanko bojište na Soču gdje se bore pod zapovjedništvom znanog ferdmaršala Borojevića zvanog „Lav sa Soče“ - o ratnom putu Turopoljaca će Popovčić.

O ratnim okolnostima ovoga sukoba svjedoči i nekoliko dokumentiranih događaja koji će biti prikazani na izložbi.

- Ima zanimljiv dokument gdje su Turopoljci smješteni u Banja Luci, u sklopu 27. Sisačke pukovnije, pisali Plemenitoj opčini turopoljskoj da im pošalje potrepštine za ratovanje po zimi. Zapovjednik im je bio Vladimir Radošević koji je u Gorici imao odvjetnički ured, a pisma su zanimljiva jer su na njima potpisani turopoljski plemenitaši. Taj zahtjev Plemenita općina odobrava i šalje im 200 pari čarapa, donjeg rublja i rukavica, te im se vojnici pismom povratno zahvaljuju na daru - jedna je od priča koju nam govori autor izložbe.

- Gorica je u to vrijeme imala svoju javnu bolnicu, a recimo vidimo iz 1914. podatke da je imala jednog liječnika, 70 kreveta, 974 bolesnika. Podaci iz bolnice govore da je te godine bilo tri samoubojstva, jedno ubojstvo, osam umobolnih, 16 benavih, 19 padavičara, 23 slijepa, 46 gluhonijema - dokumentirano je u zapisima.

- Zanimljiva je i akcija "zlato za željezo" gdje su ljudi davali svoj nakit, koji se prodajom koristio za naoružavanje, i zauzvrat bi kao zahvalu dobivali prstenje od željeza. Takvi prsteni će se moći vidjeti na ovoj izložbi - dodaje Popovčić o izložbi koja se otvara 12. prosinca, a više o Velikoj Gorici i Velikom ratu prije toga pročitajte u VGdanas novinama broj 138 koji izlazi 16. studenoga.