°C 9

Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti

31.10.2016.

majai

337 hrvatskih branitelja položilo je svoj život za obranu domovine u Domovinskom ratu na zapadnoslavonskoj bojišnici Trokut pored Novske. Točno prije 25 godina na tom su se području odvijale najvažnije oslobodilačke operacije na samom početku rata u kojima su sudjelovale braniteljske postrojbe s područja Zagrebačke županije, grada Samobora i Svete Nedelje, Vrbovca, Dugog Sela i Ivanić-Grada. U znak sjećanja na te teške ali i slavne dane, u subotu, 29. listopada, na Trokutu je održana svečana komemoracija za sve poginule hrvatske branitelje novljanskog bojišta.


Na Trokutu se u subotu okupio dosad najveći broj članova udruga proizašlih iz domovinskog rata, hrvatskih branitelja, obitelji poginulih i nestalih branitelja te visokih državnih dužnosnika. Svi oni najprije su sudjelovali na svetoj misi koju je za poginule branitelje predvodio požeški biskup, monsinjor Antun Škvorčević u suslavlju sa svećenicima iz svoje biskupije.

U svojoj propovijedi biskup je kazao kako su upravo hrvatski branitelji primjer svima nama kako nesebično stavljati svoje živote na raspolaganje drugima. Oni su te ratne 1991. sebe i svoju osobnu sigurnost stavili na zadnje mjesto, kazao je biskup, a najvažnija im je bila dobrobit drugih, upravo kako uči nauk katoličke Crkve.

Treba svjedočiti istinu o ratu

Nakon svete mise okupljenima se, u ime domaćina Grada Novske, obratio gradonačelnik Vlado Klasan. Istaknuvši kako su 91. godine u obranu zapadne Slavonije pristigli branitelji iz raznih krajeva Lijepe Naše, Klasan je kazao kako o događajima u Domovinskom ratu ne mogu samo podsjećati spomenici već o tome treba sustavno učiti mlade naraštaje.

-Mladi su naš spomenik. Mladi koji će sačuvati istinu o Domovinskom ratu. Oni su taj spomenik koji trebamo. Kroz udžbenike i predavanja moramo biti agresivniji i ne dopustiti da se o Domovinskom ratu govori iskrivljena istina. Trebamo o istini govoriti – kazao je Klasan izrazivši osobito zadovoljstvo što je dan ranije na istom mjestu sat povijesti o Domovinskom ratu odslušalo 800 školaraca iz Samobora i Svete Nedelje.

Sa spomenutim gradovima te ostalim Gradovima čiji su građani sudjelovali u obrani domovine na Trokutu, Grad Novska potpisat će povelju o prijateljstvu.

-U najtežem trenutku kad smo kao dragovoljci počeli gubiti ova područja u pomoć su nam došli Tigrovi i suborci iz cijele naše lijepe domovine. Zbog toga sam inicirao da se naprivi bratimljenje. Zbog onog što smo krvlju branili i ta područja složno sačuvali – kazao je Klasan.

Hrvatskoj je potrebna sloga i jedinstvo

Na slogu je podsjetio i župan Koprinvničko –križevačke županije Darko Koren uputivši nekoliko prigodnih riječi okupljenima, u ime pet županija čiji su dragovoljci branili spomenuta područja.

-Rat smo dobili jer smo bili na strani pravde, ali i jer smo bili naoružani snažnim oružjem, a to je bila sloga, jedinstvo i zajedništvo hrvatskog naroda. Danas smo pred drugim ratom. Borimo se da državu učinimo bogatijom i sretnom za sve generacije koje dolaze, a to možemo tom istom slogom - naglasio je Koren istaknuvši kako Hrvatska kakvoj težimo i kakvu su sanjali naši branitelji, nije ona u kojoj se gazi po domoljubnim vrednotama i u kojoj mladi nemaju posao.

Na vojne operacije koje su se vodile na novljanskoj bojišnici, među njima one koje su otpočele u listopadu 1991. podsjetio je general Rudi Stipčić. Istaknuo je kako je uspješnim izvođenjem obrambenih djelovanja, od 9. do 29. listopada 1991., zaustavljena i slomljena moć 5. banjalučkog korpusa i pobunjenih Srba. Time su stvoreni uvjeti za napadna oslobodilačka djelovanja Hrvatske vojske. Prije 25 godina, 29. listopada 1991., otpočela je prva napadna operacija Hrvatske vojske u Domovinskom ratu „Orkan 91“, kojom je razbijen neprijatelj i do potpisivanja primirja 3. siječnja 1992. oslobođeno oko 750 četvornih kilometara okupiranog teritorija zapadne Slavonije.

U operacijama na novljanskom i novogradiškom bojištu sudjelovale su vojne postrojbe hrvatskih branitelja iz Zagrebačke, Koprivničko-križevačke, Bjelovarsko-bilogorske, Požeško-slavonske i Sisačko-moslavačke županije. Mnogi od njih na to su mjesto došli i položili svoje živote. O njihovoj velikoj žrtvi svjedoči devet stečaka s imenima palih boraca čija se žrtva ne smije zaboraviti što je istknuo general Jozo Miličević.

-Veličina onih kojih više nema ne daje nam za pravo da podliježemo svojim ljudskim slabostima i živimo u pogrešnom uvjerenju kako je nekad dobro učiniti i neko malo zlo za neko veliko dobro. Ljudska veličina i spremnost nesebičnog darivanja sebe za druge je ono što susrećemo na ovakvim mjestima i naša je obaveza čuvati tu ostavštinu i njegovati ju- kazao je Miličević.

Na njega su se svojim obraćanjima nadovezali i izaslanik ministra obrane i Hrvatske vlade, general Krešo Tuškan kazavši kako o domovinskom ratu i operacijama koje su se vodile podučavaju i mlade hrvatske vojnike.

Skupu se obratio i ministar branitelja Tomo Medved kazavši kako resorno ministarstvo danas stoji svojim braniteljima na raspolaganju.

- Imamo nove izazove ispraviti niz nepravdi koje su bile dugi niz godina, ostvariti punopravnu socijalnu sigurnost, doprinjeti istini i zaustaviti krivotvorenje povjesnih činjenica. A najvažniji je pronalazak posljednjeg nestalog branitelja i očuvanje zdravlja hrvatskih branitelja – kazao je ministar.


Kao posljednji, okupljenima se obratio izaslanik predsjednice RH Ante Deur naglasivši kako je najveći grijeh zaborav kome se ovakvim obilježavanjima žrtve branitelja moraju oteti, a o istini o ratu treba se pripovijedati.

Nakon govora, izaslanstva državnih i županijskih institucija položila su vijence i zapalila svijeće kod spomenika poginulima, a to su učinile i obitelji poginulih i nestalih hratskih branitelja te preživjeli suborci.



Svjedocima istine o ratu, velikog stradanja, ali i slavne pobjede i obrane teritorija Republike Hrvatske dužne su biti generacije suvremenika toga vremena te svoja svjedočanstva prenositi na mlađe naraštaje. Upravo takvo svjedočanstvo priča i gusta novljanska šuma koja zauvijek čuva imena palih hrvatskih vojnika i istinu o žrtvi koju su podnijeli za obranu svojih obitelji, prijatelja i svoje domovine.

Iz tog se razloga iz godine u godinu upravo njima odaje počast na mjestu na kojem su prije 25 godina hrabro, sa skromnim naoružanjem, svoje živote stavili na raspolaganje kako bismo danas svi mi živjeli u slobodnoj Hrvatskoj domovini. (mi)

Galerija slika

Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti Trokut - istina o ratu koju ne smijemo zaboraviti