°C 4

Gradsko vijeće Samobora prihvatilo nacrt prijedloga proračuna za 2018.

24.11.2017.

majai

Nakon kratkog Aktualnog sata, samoborski gradski vijećnici su prionuli rješavanju opsežnog dnevnog reda od 27 točaka na 5. sjednici Gradskog vijeća, koja je održana u četvrtak, 23. studenoga u gradskoj vijećnici.

Najvažnija točka odnosila se na nacrt prijedloga Proračuna Grada Samobora za 2018. godinu i Projekcije za 2019. i 2020. godinu, koji bi trebali biti usvojeni na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća 21. prosinca, jednako kao i za proračun vezani nacrti prijedloga Odluke o izvršavanju Proračuna za 2018., zatim planovi gradnje komunalnih vodnih građevina, komunalne infrastrukture, održavanja komunalne infrastrukture, Program gospodarenja i upravljanja gradskom imovinom i usmjeravanja prostornog razvoja Grada Samobora, Program mjera za razvoj malog gospodarstva, poljoprivrede i turizma te programi javnih potreba u predškolskom odgoju i obrazovanju, školstvu, sportu, kulturi, tehničkoj kulturi, socijalnoj skrbi i zdravstvu.

Proračun bi u 2018. iznosio ukupno 237,5 milijuna kuna, od kojih 50% čini prihod od poreza na dohodak, a koji se smanjio za oko 8 milijuna kuna kada je 1. siječnja 2017. na snagu stupio novi zakon. U 2018. taj će proračunski manjak mjerom izravnanja biti podmiren od strane države, no već 2019. godine država će to kompenzirati s 50%, a u 2020. te kompenzacije više neće biti.

Obrazlažući stavke Proračuna pročelnik za financije Željko Radovanić naglasio je kako su se u planiranju Proračuna, koje je provedeno i kroz sve gradske odjele, vodili smjernicama Vlade i Ministarstva financija RH, kao i makroekonomskim i drugim pokazateljima u državi, a njegovo planiranje dodatno je otežala obaveza da se u jednom dokumentu obuhvati trogodišnje razdoblje (2018.–2020.). Također, rekao je, ovim Proračunom su usklađeni prioriteti, potrebe i mogućnosti kojima će se zadržati postojeći standardi, ali i težiti njihovom rastu. Stoga se i provodi ova prethodna rasprava, nakon koje će biti podneseno izvješće, a vijećnici i klubovi stranaka imaju mogućnost svoje amandmane podnijeti još do 18. prosinca.

Pročelnik Radovanić pobrojao je odakle će stići ostali veći prihodi, a tu je 42 milijuna kuna kapitalnih pomoći iz drugih proračuna, i to 14,5 milijuna kn iz EU fondova za Mali tehnopolis Samobor, za projekt Vjetar u leđa 3, ostatak od Zagrebačke županije za održavanje cesta i gradnju društvenih domova, zatim ŽUC-a, Hrvatskih voda i drugih, zatim prihod od komunalne naknade od oko 25 milijuna kn te od prodaje građevinskog zemljišta na Gmajni (do sada ih je prodano 17, a preostalo još 16).

Što se rashoda tiče, kapitalna ulaganja u sljedećoj godini su uređenje kina i dogradnja dječjeg vrtića u Bregani te ulaganje u javnu rasvjetu. Novih planiranih zaduženja Grada nema, postojeći krediti se vraćaju, postotak zaduženja je tek 8,5% (od mogućih 20%) pa pročelnik ovaj nacrt Proračuna smatra sveobuhvatnim, razvojnim, realnim i održivim.
Predloženi Nacrt Proračuna i njegove projekcije usvojen je s 15 glasova „za“, 6 „protiv“ i 2 „suzdržana“.

Prije rasprave o Nacrtu Proračuna veću pozornost i raspravu izazvale su 1. i 2. točka dnevnog reda, koje se tiču komunalne naknade i vrijednosti obračunske jedinice za istu. Od početka sljedeće godine vrijednost boda povećava se sa 75 na 85 lipa po četvornom metru nekretnine, a mijenjaju se iz nižih u više, ali i obrnuto, zone nekih naselja. Odluku je pojasnio zamjenik Stanec, jer se na ovaj način poštuje kriterij razvijenosti komunalne infrastrukture na području Grada, a omogućit će se i podizanje tog standarda za sve građane.

Na sjednici su odobreni i ugovori o kupoprodaji nekretnina na Gmajni, Program rada Savjeta mladih Grada Samobora, prihvaćena su izvješća o radu gradskih dječjih vrtića te jednoglasno potvrđena imenovanja dosadašnjih ravnateljica Sandre Ivanuš i Martine Trošelj za sljedeće četverogodišnje mandatno razdoblje, a uz 5 suzdržanih glasova dano je pozitivno mišljenje na Strategiju razvoja Urbane aglomeracije Zagreb.

(Grad Samobor)