°C 11

Startup iz Pisarovine razvio novo tehnološko rješenje

29.06.2018.

Redakcija

Suosnivač i vlasnik startup tvrtke Mobile Vehicle Technology, Ivan Golubić iz Pisarovine, i njegov kolega Luka Beban koji je također suosnivač te voditelj poslovnog razvoja tvrtke razvili su rješenje kojim se trošak razvoja novih IoT (Internet of Things) proizvoda, i to u bilo kojoj industriji, skraćuje s dvije godine na samo dva mjeseca uz velike uštede na budžetu.

O Ivanu smo pisali još prošle godine kada je izumio jedinstveni električni bicikl Grunner X, koji mu je na međunarodnom sajmu inovacija iENA 2017 u Nürnbergu, donio zlatnu medalju (o čemu smo pisali OVDJE), a sada je pomoću njega došao do nove poslovne ideje.

Do proizvoda koji zovu IoT As A Platform (IoTAAP), došli su upravo tako što su shvatili da je njihov pametni, električni bicikl Grunner X, kojeg testira policija u Dubaiju da bi ga mogla pretvoriti u svoje službeno vozilo, zapravo samo jedan od oblika primjene tehnologije koju su razvili.

-Isti IoT sustav, koji radi u pozadini Grunner X-a, integrirali smo u sustav za pametno upravljanje gradskim prometom Flowom, s kojim smo u prosincu pobijedili na Startup Factoryju u Zagrebu. Testirali smo ga i na projektima u poljoprivredi, meteorologiji itd. te tako došli do našeg IoTAAP rješenja- rekao je Golubić za poslovni.hr.

Njihov proizvod se od ostalih proizvoda na tržištu razlikuje upravo u tome što sadrži hardver, softver i cloud platformu pomoću kojih svi od startupa do korporacija mogu brzo i jeftino razvijati nove IoT proizvode, što je velika prednost jer ostale tvrtke nude samo senzore ili pak samo cloud.

-Primjerice, Amazon nudi cloud za IoT i onda očekuje od vas da sami razvijate hardver, povezanost na internet i integraciju u cloud. To traži velike resurse, a mi vam poput telekoma damo svu infrastrukturu i prepustimo da od toga sami razvijete svoj IoT proizvod neovisno koristite li senzore kupljene na Alibabi do one od Siemensa- rekao je Golubić za poslovni.hr.

Njegov kolega Luka Beban otkrio je da u Europi trenutno postoji šest tisuća tvrtki koje trebaju rješenje za brži razvoj vlastitih IoT proizvoda, a njihov plan je u idućih godinu i pol dana osvojiti deset posto tog tržišta. Dodao je da ih je za sada osmero u timu, ali da nemaju prodavača pa planiraju investiciju od 350 tisuća eura kako bi se proširili po europskom tržištu i zaposlili prodavača te pritom otkrio da se njihov proizvod već testira u Švicarskoj.

Mladi Golubić iz Pisarovine inače je inženjer mehatronike i strastveni zaljubljenik u nove tehnologije, elektroniku i robotiku. Nakon što je završio srednju tehničku školu Ruđera Boškovića u Zagrebu koja mu je, kako kaže, omogućila kvalitetan stručan razvoj znanja, upisuje studij na Tehničkom veleučilištu gdje se posvetio razvoju svojih ideja te okupio tim stručnjaka s kojima se upustio u poduzetničke vode.

Foto: Ivan Golubić (Grunner X)