°C 15

Dani europske baštine u Velikoj Gorici

18.09.2017.

majai

Kroz četiri dana odvijat će se program ovogodišnjih Dana europske baštine koji počinju u srijedu, 20. rujna uz temu "Baština i priroda: Krajolik mogućnosti".

Dani europske baštine u Velikoj Gorici za cilj imaju promovirati baštinu u najširem smislu. Manifestacija je tematski i vremenski usklađena s nacionalnom i međunarodnom manifestacijom. Prema prijedlogu Europskog vijeća ovogodišnja zajednička tema je Baština i priroda: krajolik mogućnosti.

-Velikogorička manifestacija ove će se godine baviti ljudskim djelovanjem u prostoru, transformacijama prirodnog u kulturni krajobraz te potrebnim vještinama i znanjem za obnovu i očuvanje kulturne i prirodne baštine-izvijestili su iz Upravnog odjela za društvene djelatnosti.

Otvorenje manifestacije kreće u srijedu u 19 sati u Muzeju Turopolja, a u parku do muzeja bit će postavljena izložba pod nazivom "Oko mene, priroda i vrijeme". Autorica koncepcije izložbe je Dragica Dada Modrić, a tom prilikom moći ćete pogledati fotografije Marija Žileca.

U četvrtak, 21. rujna, u 12 sati počinje predavanje na temu Prirodne baštine Turopolja u Središnjem odjelu Gradske knjižnice Velika Gorica. Predavač je prof.dr.sc. Željko Španjol, Zavod za ekologiju i uzgajanje šuma, Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. U petak, 22. rujna od 19-20 sati u kuriji Modić-Bedeković zapjevat će Zrinka Posavec uz klavirsku pratnju Kristine Bjelopavlović Cesar. Riječ je o koncertu čiji će sastavni dio biti izbor djela iz glazbene baštine Hrvatske. Na programu će biti izvedena djela hrvatskih skladatelja Dore Pejačević, I. L. Kalinskog, D. Bobića, E. Cosetta, A. Dedića i A. Kabilja, kao i tradicionalne pjesme iz cijele Hrvatske, posebice starogradske pjesme. Kroz ovaj program moći ćete čuti popularne skladbe koje pripadaju imenima klasičnih kompozitora, Pejačević, Kalinski, Cosetto ali i skladbe naših najpoznatijih šansonijera Dedića i Kabilja koji su obilježili hrvatsku glazbenu scenu te ostavili za povijest nezaboravne melodije napisane na umjetničke tekstove pjesnika s kraja 20. stoljeća i početka 21. stoljeća.

Posljednji dan ove manifestacije održat će se nešto kasnije, 6. listopada, uz radionicu o tehnikama zidnog slikarstva, a radionicu koja će se održati u Lukavcu vodit će Suzana Damiani iz Odsjek za konzerviranje i restauriranje umjetnina Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Trajanje radionice predviđeno je 1 sat za djecu, te pet sati za odrasle, a prijave se zaprimaju do četvrtka, 5.10.2017. godine na mail: kultura@gorica.hr.